Mindfulness MeditationšŸŽµ Farkındalık MeditasyonušŸŽµ meditation music-relaxation-yoga-spa-massage-sleep Yoga Playlists


Video

Description

Farkındalık meditasyonu, insanların neredeyse her yerde yapabilecekleri bir şeydir.GeƧmişi yaşamaktan ya da geleceği korkutmaktan daha dikkatli olmak bir kişinin mevcut Ƨevre bilincini teşvik eder. Bunun iƧin Ƨok ƶnemli bir yargı eksikliği var. Dolayısıyla, uzun sĆ¼re bekleyenin sıkıntısına tepki gƶstermektense, bir uygulayıcı karar vermeden beklemeyi deneyecektir.
Farkındalık birƧok meditasyon biƧimi iƧin ortak bir temadır Ć§Ć¼nkĆ¼ yoğun bir şekilde incelenmiştir. Araştırmalar aşağıdaki durumları dĆ¼zenleyebileceğini gƶsterdi:

ā€¢ Olumsuz duyguların dĆ¼zeltilmesini sağlamak
ā€¢ Odaklanmayı iyileştirmek
ā€¢ Hafızayı geliştirmek
ā€¢ DĆ¼rtĆ¼sel, duygusal reaksiyonları azaltmak
ā€¢ Ä°lişki doyumunu iyileştirmek.

Mindfulness meditation is something people can do almost anywhere.
Being more careful than living the past or scaring the future promotes a person’s current environmental awareness. There is a very significant lack of judgment for this. So, instead of reacting to the distress of the long-time waiting, a practitioner will try to wait without making a decision.
Mindfulness is a common theme for many forms of meditation because it has been extensively studied. Research has shown that it can regulate the following states:

* Ensuring correction of negative emotions
* Improve focus
* Improve memory
* Reduce impulsive, emotional responses
* Improve relationship satisfaction

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here